Haber Detayı
04 Ocak 2021 - Pazartesi 19:14
 
“WIHU’20 COVID’19” KONGRESİ SONUÇ BİLDİRGESİ YAYIMLANDI.
Sağlık-Der ve Dünya İslam Sağlık Birliği (WIHU) tarafından 23-25 Aralık 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilen “WIHU’20 COVID’19” Kongresi ve Fuarı sona erdi.
SAĞLIK Haberi


“WIHU’20 COVID’19” KONGRESİ SONUÇ BİLDİRGESİ YAYIMLANDI.

 

Sağlık-Der ve Dünya İslam Sağlık Birliği (WIHU) tarafından 23-25 Aralık 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilen “WIHU’20 COVID’19” Kongresi ve Fuarı sona erdi.

Sağlık-Der ve Dünya İslam Sağlık Birliği (WIHU) tarafından düzenlenen “WIHU’20 COVID’19” Kongresinin açılış gününde Zoom üzerinden 90’a yakın ülkeden 2754 kişilik katılım sağlandı. İkinci gün 800 civarında katılım oldu. Aynı zamanda bu sayıda YouTube üzerinden canlı dinleyiciye ulaşıldı. NTR TV’den canlı olarak yayımlanan Kongreye 40’a yakını başka ülkelerden olmak üzere 100’e yakın panelist katıldı. Üç gün boyunca devam eden kongre Türkçe ve İngilizce anında tercüme edildi. Bir sonraki Kongre ve Fuarın 2021 yılında Malezya’da gerçekleştirileceği açıklandı.

Dünya İslam Sağlık Birliği Başkanı Dr. Kasım Sezen Kongrenin kapanış konuşmasında; “Bu kongreyi gerçekleştirdikleri için Allah’a hamd ettiklerini, 90 ülkeden katılım olan bu çapta bir kongrenin, bu kadar dinleyicinin olduğu bir sanal kongrenin dünya çapında ilk defa gerçekleştirildiğini ve Covid-19 konusunda dünyada yapılan ilk kongre olduğunu” beyan etti.

Kongre Sonuç Bildirgesi WIHU Organizasyonu adına Kongre Başkanı Prof. Dr. Salih Mollahaliloğlu tarafından okundu.

İŞTE KONGRENİN SONUÇ BİLDİRGESİ:

“Bu sene beşincisini düzenlediğimiz “WIHU’20 COVID-19” Kongremizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu içinden geçtiğimiz zor ve sıkıntılı pandemi sürecinde söz konusu kongrenin planlanmasında, düzenlenmesinde ve gerçekleştirilmesinde yer alan kişilere, organizasyon firması ve çalışanlarına, sponsorlarımıza, bilgilerini bizimle cömertçe paylaşan birbirinden değerli panelistlerimizi ve 3 gün boyunca kongremizi seyreden, aktif katılım sağlayan sizlere bu fedakârlığınızdan dolayı WIHU adına tekrar teşekkür etmek istiyorum. Fedakârlık diyorum; çünkü biliyorum ki bu pandemi sürecinde yapmanız gereken daha acil işler, daha fazla hizmet vermeniz gereken bir toplum, durumları ağırlaşmış hastalarınız, geçindirmeniz gereken bir aileniz, daha zor şartlarda devam ettirmeniz gereken bir işiniz, korumanız gereken aile büyükleriniz ve sevdikleriniz bulunuyor, hepimizin omuzlarına binen daha fazla bir sorumluluk bulunuyor. Pandemi savaşında ön hatta mücadele veren sağlık ve kamu personeli olarak hepimiz bu süreçte daha fazla yorulduk, maddi ve manevi kayıplarımız yanı sıra hayatını kaybeden meslektaşlarımız da oldu. Onlar için Allah’tan Rahmet diliyorum.

Olağan giden hayatımız, hayallerimiz, beklentilerimiz, planlarımız bir an da Covid-19 ile birlikte değişti. Bu süreç bizlere elimizdekilerin kıymetini daha iyi bilmemiz gerektiğini gösterdi, önemli dediğimiz şeylerdeki öncelikler listesi değişti, ilişkilerimizde daha fazla emek sarf etmemiz gerektiğini, aile kavramını, aile büyüklerimizin ne kadar büyük bir değer olduğunu bize hatırlattı. Dünya’nın dinimizin de belirttiği gibi kısa ve boş olduğunu bizlere bir daha gösterdi.

Bu süreçte zengin ve gelişmiş diye adlandırılan ülkelerin, kendi ülke sınırlarından geçerek başka ülkelere giden sağlık yardımlarına zorla el koyarak, alış-veriş merkezlerini ve süpermarketleri yağmalayarak, geliştirilen aşıları bile öncelikle hepsini kendisi için satın alarak dünyanın geri kalanının umurunda olmadığını göstermiş, insanlık, adalet, hakkaniyet ve etik açıdan sınıfta kalmıştır. Sağlık güvencesi olmayan kendi vatandaşına bile Covid-19 tedavisini ödeyemeyeceği fiyatlarda sunan batı dünyası, kapitalizmin gerçek yüzünü göstermiş, yardımlaşma yerine sınırlarını kapatarak küreselleşmenin çöküş işaretini vermiştir.

Bu Covid-19 pandemisi bize daha başka şeyleri de gösterdi. Siber ve biyolojik güvenliğin önemli olduğunu, ülkelerin ulusal bilişim sistemlerine sahip olması gerektiğini, bireysel özgürlüklerin ne kadar önemli olduğunu, kriz yönetimi konusunda ulusların yeterli deneyim ve donanıma sahip olması gerektiğini hatırlatmıştır. Gelecek kaygısının daha fazla görüldüğü, yalnızlık hissinin yaygınlaştığı, şiddet, depresyon, panik hastalıklarda artışın olduğu bu dönemde bunlara yönelik ülkelerin bir planının olması gerektiğini göstermiştir. En gelişmiş ülkelerin bile yetersiz kaldığı koruyucu hekimlik, hastane, yatak, sağlık personeli, ilk yardım, yoğun bakım ve donanım nedeniyle her bir ülkenin yeniden sağlık sistemini gözden geçirmesi gerektiğini pratik bir şekilde göstermiştir. Bu süreçte evlerinden çıkamayan başta çocuklar ve yaşlılar olmak üzere topluma sağlık hizmeti götürürken çeşitlendirmenin önemli olduğunu, evde sağlık hizmeti bakımı, uzaktan sağlık hizmetleri gibi birçok alanda yeni modeller geliştirmemiz gerektiğini hatırlatmıştır. Ayrıca bu tür salgınlarda ülkelerin geleneksel ilaçlara başvurarak sınırlı da olsa belirli bir başarıya ulaştığı görülmüş, bu binlerce yıllık bilgi birikiminin yok sayılmayarak üzerine bilimsel çalışmalar yapılmasının teşvik edilmesinin önemli olduğu anlaşılmıştır. 

Covid-19 pandemi sürecinde ne yazık ki yardıma muhtaç ülkelere yapılan temel ve tıbbi yardımlarda gözle görülür bir azalma olmuştur. Ülkelerde başta gıda ve temizlik ürünleri olmak üzere artan fiyatlar nedeniyle kırılgan gruplar üzerinde baskı artmış, işlerini kaybedenler veya iflas edenler artmış, daha fazla fakirleşme meydana gelmiştir. Bu süreçte iklim değişikliğinin de tetiklediği gıda ve su krizleri önümüzdeki yıllarda en önemli sorunlardan biri olacağı görülmektedir. Ülkelerin toprağına, tohumuna sahip çıkması, buna yönelik acil planlar geliştirmesi gerekmektedir. Fakir ülkelere pandemiyle mücadele etmesi için gerekli yardımların yapılması “kardeşlik hukukunun” gereği olduğu hatırlanmalıdır. Yine bu dönemde bazı ülkelerin kendi içinde var olan farklı din, düşünce ve ırka sahip kişilere karşı yaptığı ayrımcılığa karşı sesimizin duyurulması, islamofobi ve hatta bu pandemi döneminde zorla müslüman cenazelerini yakmaya varan davranışlara karşı ülkelerin toplu mücadele etmesi gerektiğini göstermiştir.

Salgının bu tüm olumsuzlukları yanında, aynı zamanda hem mevcut durumumuzu değerlendirmek hem de gelecek vizyonumuzu ekonomik, sosyal, siyasal vb. konular başta olmak üzere revize etmek için bir fırsat verdiğini de unutmamalı, olumsuzlukları olumlu hale getirmek için gayret etmeliyiz.

Ülkelerinin tek tek bu pandemiye karşı mücadele etmesi mümkün olmayabilir, ancak ülkeler güçlerini birleştirdikleri takdirde de aşı, ilaç, teknoloji, gıda gibi birçok sorunu birlikte daha rahat çözülebileceği bir gerçektir. Unutmayalım ki “bir olursak tok oluruz, ayrılırsak yok oluruz”. Sivil toplum örgütlerinin bu mesajları doğru yerlere ulaştırılmasında yaşadığımız pandemi döneminde daha fazla görev ve sorumluluk düşmektedir.  Bu kongre kapsamında düzenlenen Uluslararası 5. HACKATHON İSTANBUL etkinliğine gösterilen ilgi, teknolojik inovasyon tabanlı girişimler için ümitlerimizi artırmıştır. Bu inovasyon etkinliğine destek veren tüm firmalara, yatırımcılara, konuşmacılara,  İstanbul Consulting Group ve  NTR TV yetkililerine buradan tekrar teşekkür etmek istiyorum.

Hepinizi saygıyla selamlıyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.”

Kaynak: (CEV-HA) - ÇEVLİK HABER Editör: Çevlik Haber Editörlüğü
 
Etiketler: “WIHU’20, COVID’19”, KONGRESİ, SONUÇ, BİLDİRGESİ, YAYIMLANDI.,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Bingöl Belediye'sini Başarılı Buluyormusunuz ?
Anketler
Derneğimizin Çalışmalarını Nasıl Buluyorsunuz ?
Anketler
Sitemizi Nasıl Buldunuz.
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
38
0
4
2
12
18
2
Fenerbahçe
35
0
4
2
11
17
3
Gaziantep FK
34
0
2
7
9
18
4
Galatasaray
33
0
5
3
10
18
5
Hatayspor
31
0
5
4
9
18
6
Alanyaspor
30
0
6
3
9
18
7
Fatih Karagümrük
27
0
5
6
7
18
8
Trabzonspor
27
0
5
6
7
18
9
Antalyaspor
25
0
6
7
6
19
10
Yeni Malatyaspor
24
0
6
6
6
18
11
Başakşehir FK
23
0
7
5
6
18
12
Sivasspor
23
0
5
8
5
18
13
Konyaspor
22
0
8
4
6
18
14
Göztepe
22
0
6
7
5
18
15
Kasımpaşa
22
0
7
4
6
17
16
Çaykur Rizespor
21
0
7
6
5
18
17
Gençlerbirliği
19
0
9
4
5
18
18
Kayserispor
16
0
10
4
4
18
19
MKE Ankaragücü
15
0
10
3
4
17
20
Denizlispor
14
0
10
5
3
18
21
BB Erzurumspor
13
0
11
4
3
18
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

,